بذر پلنت استار

seedplantstar

 

قبل از هر چیز انتخاب بذر مناسب برای کاشت می باشد بذری که با توجه به تجربه و توانایی ما در کاشت باید انتخاب بشه، کاشت بذر برخی از گلها کمی مشکل هست و برخی دیگه ساده، ابتدا روش کاشت رو با کاشت بذرهای ساده تر آموزش ببینید و بعد با تجربه ای که به دست آوردید سراغ بذرهای مشکل تر برید.

اولین قدم برای کاشت بذر گیاهان زینتی انتخاب خاک مناسب می باشد، برخی از خاک های باغچه ممکن است مانع سبز شدن بذر و مرگ جوانه بشود، خاک های سنگین و رسی قدرت بذر برای بیرون آمدن از خاک رو می گیره و بذر از بین میره، خاک باید نیمه سبک و غنی و حافظ رطوبت باشه، بهتر است از خاک های آماده و بسته بندی استفاده کنید.

انواع خاک های بسته بندی مناسب برای کاشت رو از گلفروشی ها می تونید تهیه کنید.

ابتدا بذر ها را داخل آب ولرم بریزید تا به مدت چند ساعت خیس بخورند و بذر ها زیر آب بروند، ( ۳ تا ۱۰ ساعت ) این عمل باعث شده تا پوست خارجی بذرها نرم و شکسته شود و جوانه زنی تسریع شود. بذرها به طور طبیعی بعد از این مدت باید ته طرف بروند، بذرهایی که زیر آب نرفته اند را مجدد در آب ولرم ریخته تا آب را جذب کنند و به زیر آب بروند در غیر اینصورت شانس جوانه زنی آنها کم می شود.

خزانه کاری چیست  ؟

خزانه، محلی اســت که ابتدا بذر را با تراکم بیشــتر در آن می کارند و درمدت رشــد، مراقبت های لازم را به عمل می آورند. پــس از آن که بوته ها (نهال های جوان)بهاندازه کافی بزرگ شدند، آن ها را به زمین اصلی که قبلا آماده شده است منتقل و نشا می کنند.

نشاکاری چیست؟

 به زبان ساده تر: نشاکاری یعنی کشت بذر در مکانی و انتقال و جابجایی گیاهچه ی کوچک چند برگی سبز شده به محل اصلی برای ادامه ی رشد تا حصول محصول. این انتقال و کاشت گیاهچه ی کوچک چند برگی در مزرعه یا گلخانه را نشاکاری یا کشت نشایی عنوان می کنند.

 

بذر گل را نشاء کنیم یا مستقیم بکاریم؟

۱. در چه فصلی قرار داریم؟ اگر هوا هنوز سرد است باید اقدام به نشاء کردن در محیطی گرم همانند منزل یا گلخانه (و البته محیطی پر نور) کنیم و بعد از اتمام سرما به محل اصلی کاشت در فضای باز (باغچه یا باغ) منتقل کنیم، اگر نه در فصل گرم سال هستیم میتوانید به راحتی در فضای باز اقدام به کاشت مستقیم در گلدان و باغچه کنیم که در ادامه توضیح خواهیم داد.

۲. قصد کاشت در گلدان دارید یا باغچه؟ در صورتی که میخواهید اقدام به کاشت در گلدان کنید کاشت مستقیم مناسب است ولی برای کاشت در باغچه و برای اینکه فواصل کاشت منظم باشد نشاء کردن بذرها توصیه می شود.

بذر ها را میتوانید در گلدان یا سینی نشاء و یا حتی لیوان های یکبار مصرف یا شانه های تخم مرغ نشا کنید یا اینکه مستقیم در محل اصلی بکارید، نشاء کردن نسبت به کاشت مستقیم مزایای بیشتری دارد.

seedplant1

نشاء کردن بذر :

ظرف کشت خود (لیوان یکبار مصرف یا سینی نشاء یا…) را با خاک مورد نظر پر کنید، سپس اقدام به آبیاری کنید تا آب از انتهای ظرف کشت خارج شود و خاک نشست کند، بهتر است خاک را کمی با دست فشار دهید.

سپس سوراخی ریز به عمق 2 تا 4 سانتی متر ایجاد کنید و یک یا دو عدد بذر را داخل آن قرار دهید و سپس با خاک (ترجیحاً ورمی کمپوست) روی بذر ها بریزید، البته میتوانید از همان ترکیب خاک نیز بر روی بذر بریزید ولی استفاده از کمپوست باعث به وجود آمدن نشاء هایی قوی تر می شود.

دمای ایده آل برای کاشت بذر ۱۵ تا ۲۵ درجه می باشد و نیاز به محیطی خیلی گرم ندارد توجه شود در صورتی که دمای هوا بالاست بذرها را در محیطی با دمای پایین تر و به دور از نور خورشید (در سایه ولی پر نور) بکارید، در صورتی که دمای محیط پایین تر از این مقدار است بر روی بستر کاشت مشمای شفاف بکشید.

اکنون ظرف کاشت را به محیطی مناسب ببرید و با اسپری خوب آبیاری کنید تا آب به بذر ها برسد و خاک کاملاً مرطوب شود، اکثر بذرهای گل ریز بوده و در صورتی که کوچک ترین خشکی را متوجه شوند از بین می روند درنتیجه بسیار توجه داشته باشید تا قبل از جوانه زنی و اوایل جوانه زنی خاک همیشه مرطوب باشد و به نحوی آبیاری شود که رطوبت به بذری که زیر خاک قرار دارد برسد.

نکات طلایی:

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که سخت ترین بذرها در مرطوب ترین محیط ها به راحتی جوانه می زنند، کاشت بذر در ظرف های درب دار و یا کشیدن مشما بر روی بستر کاشت به جوانه زنی کمک می کند ولی مهم ترین نکته در مورد این روش همیشه فراموش شده و آن یکی رعایت دماست که با کشیدن مشما بر روی خاک دمای زیر مشما بالا رفته و اگر بیشتر از ۳۰ تا ۳۵ درجه شود بذرها تلف خواهند شد، نکته ی بعدی: کشیدن مشما بر روی خاک یا استفاده از ظرف های درب دار باعث بالا رفتن رطوبت خاک و فضایی مساعد برای رشد انواع قارچ ها و باکتری و بیماری می شود در نتیجه در صورتی که از خاک های معمولی و خاک باغچه و باغ استفاده می کنید باید توجه کنید که ممکن است با بالا رفتن رطوبت، بذر و خاک دچار این بیماری ها شوند در نتیجه استفاده از خاک های بسته بندی با برند معتبر توصیه می شود.

 

sabzi

 

تا قبل از جوانه زدن بذرها نباید اجازه دهید سطح خاک خشک شود، اگر ظرف کاشت را در مقابل آفتاب مستقیم قرار داده اید مشکلی نیست ولی باید بیشتر مراقب بود تا خاک رطوبتش را از دست ندهد، چون بذر در عمق کمی کاشته شده که به سرعت ممکن است در مقابل آفتاب خشک شود و جوانه بمیرد.

بعد از اینکه نشاء چهار برگه شد و رشد کافی کرد آنها را به گلدان اصلی یا باغچه منتقل کنید، اگر در لیوان یک بار مصرف یا شانه تخم مرغ کاشته اید با پاره کردن ظرف کاشت گیاه را همراه با خاک به طور کامل خارج کنید و در خاک جدید به نحوی که بخشی از ساقه نیز به زیر خاک برود بکارید.

اگر میخواهید گلدان را در منزل نگه داری کنید حتماً باید محیطی پرنور را برایش درنظر بگیرید، پشت پنجره ی جنوبی با حداقل ۸ ساعت نور در روز ایده آل می باشد، اگر این شرایط را نمیتوانید فراهم کنید باید از نورهای کمکی (فلورسنت)  استفاده کنید برای این کار باید چراغ فلورسنت را در فاصله ی ۸ تا ۱۰ سانتی متری گیاه قرار دهید.

 

زمان کاشت 

زمان کاشت سبزیجات در خانه : تقریبا همه سبزی‌ها را می‌توان در بهار کاشت و بسیار خوب هم رشد می‌کنند.تقریبا بذر هر نوع سبزی (تربچه ، تره، نعناع ، شاهی، ترپچه ، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان  (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت. اما فصل کشت رایج انواع سبزیجات و صیفجات به صورت زیر می باشد .

seed pelantstar table2

 

 

تماس با ما

مصرف کننده گرامی، منتظر شنیدن پیشنهادات و نظرات سازنده شما هستیم

 021-47242                 021-44023021

3659 076 0912           6511 217 0912

    تهران ـ بزرگراه ستاری ـ بلوار فردوس شرق ـ ساختمان آیریک سنتر جنوبی ـ طبقه چهارم ـ واحد 214